ДЕНЬ ДІЙ ЗА ГІДНУ ПРАЦЮ (підсумки)

7 жовтня  – у Всесвітній день дій за гідну працю у  Києві  відбулася масова попереджувальна акція профспілок України під гаслом «ЗАХИСТИМО СВОЇ ТРУДОВІ ПРАВА і СВОБОДИ НА ОБ’ЄДНАННЯ В ПРОФСПІЛКИ. ЗДОБУДЕМО КРАЩЕ ЖИТТЯ!».  У заході взяли участь тисячі представників всеукраїнських профспілок та територіальних профоб’єднань – членів Федерації профспілок України, представники ПрАТ “Укрпрофоздоровниця”, ПрАТ “Укрпрофтур”, апарату ФПУ. Люди вийшли на акцію протесту, щоб продемонструвати владі свою рішучість захистити законні права та інтереси спілчан, всіх людей праці.

Основні вимоги учасників акції:
1.НІ – прийняттю антитрудових та антипрофспілкових законопроектів  №№ 5371, 5388 і 2681 від влади. 
STOP надуманій дерегуляції трудових відносин – самоусуненню Уряду і парламентської більшості від законодавчого гарантування трудових прав працівників та конституційної правозахисної функції профспілок!
ПРИЙНЯТТЯ  нового Трудового кодексу, який захистить людей праці.
Влада – руки геть від майна громадських організацій та профспілок!

2.Гарантувати забезпечення конституційного права громадян на повну і продуктивну зайнятість, гідну оплату праці, безпеку і здоров’я працюючим.

3.ДОСТУПНІ для населення справедливі ціни на український газ, тарифи на електроенергію та комунальні послуги.
Вільний ринок енергоносіїв не повинен знищувати вітчизняну промисловість, робочі місця і соціальну сферу.

4.Для скорочення бідності та соціальної нерівності затвердити Держбюджет України на 2022 рік з безумовним дотриманням визначених законами України розмірів грошових виплат і соціального захисту громадян, зокрема:
мінімальної заробітної плати – 6900 грн.;
мінімальної пенсії – 3600 грн.;
посадового окладу першого тарифного розряду у бюджетній сфері – 6500 грн.

5.До кінця цього року виплатити заборговану 140 тис. працівникам заробітну плату  у розмірі майже 4 млрд. гривен.
Прийняти на VI сесії Верховної Ради України законопроекти, якими будуть гарантовані виплати працівникам у разі банкрутства підприємства. Заробітна плата – власність працівника!    

6.Забезпечити  повну і своєчасну виплату лікарняних, декретних, соціальних послуг та пенсій! Припинити одержавлення самоврядних фондів загальнообов’язкового соціального страхування, ліквідувати дефіцит їх бюджетів та Пенсійного фонду.

7.Забезпечити конституційне право на якісну доступну освіту, медичні послуги, право молоді на перше робоче місце і молодій сім’ї на житло.

Учасники акції провели біля Кабінету Міністрів України мітинг, на якому виступили Голова СПО об’єднань профспілок України, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, представники ФПУ у парламенті Вадим Івченко та Сергій Рудик, представники членських організацій Федерації профспілок України.
У своєму виступі Григорій Осовий зазначив, що головним захисником законних прав та інтересів працівників, гідних та безпечних умов їх праці були і залишаються профспілки, які 6 жовтня відзначили свій день – День профспілок України. Завжди, коли влада намагається звузити ці права людини праці, організувати наступ на профспілки як авангарду та захисника найманих працівників, профспілки не можуть залишатися у стороні, вони мобілізують профспілковий актив, всіх спілчан на дії та боротьбу за гідне життя людини праці, за забезпечення його прав та інтересів.
Тому, наголосив профспілковий лідер, ми вийшли сьогодні на таку масову акцію протесту проти намагання влади змінити трудове законодавство на користь великому бізнесу, звузити елементарні трудові, економічні та соціальні права працівників. Ця акція – попереджувальна. Але, якщо влада не прислухається до голосу профспілок, до голосу народу, який профспілки представляють, такі акції відбудуться по всій країні. Профспілки налаштовані дуже рішуче. Вони готові застосовувати весь арсенал засобів боротьби за права працівників,  які дозволяють Конституція України та вітчизняні закони.
Григорій Осовий підкреслив, що у цієї боротьбі за права найманих працівників українські профспілки відчувають ефективну та солідарну підтримку міжнародних організацій, зокрема Міжнародної організації праці та Міжнародної конфедерації профспілок.
Про ситуацію в галузях та регіонах України, готовність боротися за забезпечення прав та інтересів спілчан і працівників заявили під час мітингу представники освітян і атомників, металургів і аграріїв, медиків і будівельників. 
В той же час, представники Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні провели зустріч з Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем, Першим віце-прем’єр-міністром — Міністром економіки Олексієм Любченко та Міністеркою соціальної політики Мариною Лазебною.
За словам Міністерки, Уряд планує реалізувати чотири пріоритетні соціальні реформи, серед них: реформа прожиткового мінімуму, пенсійна реформа (як у частині підвищення пенсійного забезпечення, так і впровадження накопичувального рівня пенсійної системи), покращення взаємодії з громадами в питанні соціального захисту та цифровізація соціальної сфери, зокрема створення єдиного соціального реєстру.
Як зазначив Перший віце-прем’єр-міністр, Міністерство економіки активно комунікує і з роботодавцями, і з профспілками та розуміє проблеми, які склались у трудовій сфері. За його словами, найближчим часом Мінекономіки планує збільшити рівень працевлаштування через державні центри зайнятості. Також Міністерство створить цифрову карту регіонів, яка відображатиме потреби в робочих місцях.
Очільник Уряду констатував, що Україні потрібна сучасна європейська модель трудових відносин. Денис Шмигаль також додав, що Уряд системно підвищує мінімальну заробітну плату і водночас шукає баланс, враховуючи інфляцію та навантаження на роботодавців.
Представники роботодавців подякували Уряду за відновлення роботи Національної ради соціально-економічного розвитку та активний діалог. Вони також представили своє бачення основних викликів, які необхідно спільно вирішувати. Серед них, зокрема, демографічна ситуація, промисловий потенціал та залучення представників роботодавців та профспілок до розробки стратегічних документів та антикризових заходів.
Представники профспілок зазначили, що дані перемовини — підтвердження необхідності соціального діалогу та партнерства. Також було наголошено на необхідності разом напрацьовувати єдиний підхід до оновлення трудового законодавства з урахуванням зобов’язань не погіршувати умови праці, було порушено питання підвищення мінімальної зарплати.
Прем’єр-міністру були передані вимоги від представників, які приїхали до Києва у зв’язку зі Всесвітнім днем дій за гідну працю.

За матеріалами
Федерації профспілок України та Урядового порталу