Укрэлектропрофсоюз

Харьковская областная организация профсоюза работников
энергетики и электротехнической промышленности Украины
“Укрэлектропрофсоюз”

Среди людей и
и для людей

Новости

''МАЯКУ ЕНЕРГЕТИКИ''-50!

Зміївська теплова електрична станція сьогодні входить в п’ятірку найпотужніших українських ТЕС, а для Слобожанщини – це електростанція номер 1.
Нинішній рік для Зміївської ТЕС особливий – напередодні Нового року вона святкуватиме п’ятидесятирічний ювілей. Для Зміївської ТЕС, як і для будь-якої іншої електростанції, півстоліття – це дата знаменна та історична.
А почалась її історія ще в далекі 60-ті роки минулого століття. Після закінчення Великої Вітчизняної війни стрімкими темпами йшло відродження вітчизняної промисловості. Це відродження було неможливе без відновлення зруйнованих війною електростанції та електромереж. Але життя вимагало не тільки удосконалення існуючих джерел електричної енергії, а й будівництва нових. Тому 30 березня 1950 року Наказом Міністерства електростанцій СРСР була призначена комісія для вибору майданчика під будівництво нової електростанції в м. Харкові. Після проведення Харківським відділенням інституту «Теплоелектропроект» пошукових робіт з розташування великої базисної ДРЕС на сході України 28 лютого 1952 року рішенням Міністерства електростанцій був затверджений вибраний майданчик під будівництво ДРЕС. Він знаходився у Зміївському районі, за 55 км від Харкова і 18 км від Змієва. Поблизу були розташовані залізниця Харків-Донбас, Шебелинське газоконденсатне родовище, річка Сіверський Донець і група озер, деякі з них в подальшому були використані для будівництва гідроспоруд ДРЕС.
Проектування електростанції, яка отримала назву по району розташування – Зміївська Державна районна електрична станція (ДРЕС), було доручено Харківському відділенню інституту «Теплоелектропроект». На протязі усього періоду будівництва ДРЕС у зв’язку з розвитком котло- та турбобудівництва та паливного сектору проектні рішення неодноразово змінювалися. Остаточним проектом, по якому збудована станція, виявився проект, в якому загальна проектна потужність Зміївської ДРЕС становила 2400 МВт. Проект будівництва містив прогресивні на той час інженерні рішення з широких використанням збірного залізобетону, що дозволяло скоротити строки спорудження основних об’єктів станції. Передбачалася повна механізація всіх будівельних і монтажних робіт, а також впровадження поточного методу монтажу обладнання з укрупненням блоків до 60 тон на монтажно-складальному майданчику. Будівництво станції було доручено тресту «Донбасенергобуд».
Навесні 1956 року на Донці, в прилеглих селах з’явилися незнайомі люди. Разом з ними прийшли в степ екскаватори, бульдозери, крани. З раннього ранку до пізнього вечора можна було побачити людей в ватниках. Будівельники поспішали до зимових холодів закласти фундаменти перших житлових будинків, підгодовуватися до будівництва майстерень, гаража, розчинного вузла. Швидко пролетіла весна, за нею літо. Наступила холодна осінь. Розкидана екскаваторами земля лежала грудами, розпливалася під холодними осінніми дощами. Навантажені бетонними балками і блоками автомашини з труднощами брали кожен метр розбитої дороги. Але іншого виходу не було: прокладку під’їзних залізничних колій і автошляхів до будівельного майданчика ще не закінчили. Люди працювали в дощ і в холод, в нестерпну жару. Вони поспішали. День і ніч йшли вагонні склади, пульмани, товарні платформи. Невдовзі з’явилися перші котеджі і двохповерхові будинки з водовідведенням, паровим опаленням, каналізацією. Механізатори-шляховики здали в експлуатацію залізничне полотно Шебелинка-Зміївська ДРЕС. З кожним місяцем селище, назване на честь перших будівельників-Комсомольським, обростало будинками. Будівельники здали напівавтоматичний бетонний завод, будівельний полігон, арматурний цех, склад інертних матеріалів, деревообробний комбінат та інше. При спорудженні житла у пристанційному селищі вперше замість цегляної кладки використано збірний залізобетон, що скоротило терміни будівництва в тричі. Пізніше було організоване будівельне управління Зміївської ДРЕС, яке в 1957 році розгорнуло роботу по спорудженню основних об’єктів однієї з перших в країні великих електростанцій, обладнаних потужними енергоблоками. Для виконання монтажу теплосилового і електротехнічного обладнання були залучені спеціалізовані монтажні трести та інші організації, в тому числі «Теплоенергомонтаж», «Електропівденмонтаж», «Донбасенергобуд», «Донбасбудмеханізація», «Металомонтаж», які виконували роботи за субпідрядом будівельного управління Зміївської ДРЕС.
У 1957 році була створена дирекція ДРЕС. Вона забезпечувала належне фінансування будівництва, своєчасне постачання обладнання, здійснювала контроль за якістю будівельних робіт. За її участі були підготовлені кадри експлуатаційників, завдяки яким були успішно здійснені пуски енергоблоків і освоєння енергетичного устаткування.
Першим директором Зміївської ДРЕС було призначено Петра Федоровича Брусенцова. Головним інженером Анатолія Олександровича Воронова.
В січні 1958 року розпочато зведення основних об’єктів електростанції, а в жовтні цього ж року – зведення головного корпусу. Наприкінці 1959 року вже діяли головний корпус станції, комплекс гідротехнічних споруд, приміщення хімводоочистки, були закладені фундаменти під обладнання. Щоб запустити в експлуатацію перший енергоблок, був виконаний великий обсяг робіт: збудовані ремонтно-механічні майстерні, об’єкти зовнішнього і внутрішнього газозабезпечення, водозабезпечення та каналізації, під’їзні і внутрішньостанційні залізничні шляхи та шосейні дороги, завершене спорудження електричних розподільчих пристроїв високої напруги для відпуску електроенергії в енергосистему і розподільчих пристроїв власних потреб станції.
Були прокладені високовольтні лінії електропередач, які забезпечили підключення станції до енергосистеми.
22 грудня 1960 року котлоагрегат енергоблоку №1 Зміївської ДРЕС стояв готовий до розпалювання. Була здійснена схема для виконання однієї з вирішальних пускових операцій – продувки паропроводів. Чергування несла вахта «В» на чолі з начальником зміни С.Я. Бурдіним. Виконали розпалення машиніст котла В.Г. Кочерга та його помічник В.І. Петруня. Вперше в Європі котлоагрегат ТП-100 був запущений у роботу. О 20 годині 40 хвилин 29 грудня 1960 року було здійснено поштовх турбоагрегату енергоблоку №1. Проведені контрольні виміри ходу агрегату і почалося набирання обертів, згідно з режимною картою. Наступного дня турбоагрегат було зупинено, витіснено повітря з електрогенератора і заповнено його воднем для охолодження обмоток статора і ротора. В останній день 1960 року о 16 годині 30 хвилин була здійснена синхронізація, яку провів начальник електричного цеху Ю.А. Ветров. Генератор був включений на паралельну роботу з енергосистемою!
З того часу 31 грудня 1960 року вважається Днем народження Зміївської ДРЕС. Постановою Ради Народного господарства Харківського економічного адміністративного району №10 від 14 січня 1961 року Зміївська ДРЕС з 1 січня 1961 року була включена в число діючих підприємств раднаргоспу з передачею її до складу управління «Харківенерго».
Протягом місяця перший енергоблок досяг проектної потужності 200 МВт – це був головний зразок промислової серії таких енергоблоків. Він був укомплектований котлом Таганрозького котельного заводу «Червоний котельник», турбіною Ленінградського металічного заводу, генератором Харківського заводу «Електроважмаш» і блочним підвищувальним трансформатором Запорізького трансформаторного заводу. Допоміжне обладнання, засоби автоматики, контрольно-вимірювальні прилади та інше устаткування енергоблоку постачалися багатьма заводами країни.
Невдовзі після пуску блоку і виходу його на повну потужність, блок №1 був визнаний головним зразком блоків 200 МВт, а Зміївську ДРЕС почали називати флагманом енергетики.
На електростанції усе більше праця людей «перекладалася» на машини за рахунок введення нових засобів механізації робіт, автоматизації технологічних процесів і автоматичного включення в роботу резервних та інших механізмів. Приділялась увага благоустрою і виробничій естетиці цехів: озелененню території електростанції і селища енергетиків.
23 грудня 1961 року став до ладу другий енергоблок Зміївської ДРЕС потужністю 200 МВт, 30 грудня 1962 року – був введений в експлуатацію такої ж потужності третій енергоблок. З 1962 року стала експлуатуватися лінія електропередач напругою 330 кВ Зміївська ДРЕС-Полтава-Кременчуцька ГЕС. Це дозволило встановити електричний зв’язок з Дніпропетровською енергосистемою і підключити до електричних мереж енергосистеми «Харківенерго» міста Полтаву, Кременчук, Миргород, деякі районні центри. Було закінчено спорудження лінії електропередач 330 кВ Зміївська ДРЕС – Суми – Конотоп, що значно покращило енергозабезпечення Сумського промислового району.
В листопаді 1963 року – четвертий енергоблок, 30 липня 1964 року – п’ятий енергоблок. 5 червня 1965 року став до ладу 6-й енергоблок, потужністю 200 МВт – тим самим було завершено спорудження першої черги Зміївської ДРЕС, яка досягла потужності 1200 МВт. З кожним введенням в дію чергового енергоблоку збільшувався коефіцієнт використання їх генеруючої потужності і тривалість їх безперервної роботи, починаючи з першого року експлуатації. Удосконалення енергоблоків проводилося спільними зусиллями інженерно-технічних працівників електростанції, спеціалістів заводів-виробників, вчених науково-дослідних інститутів. Якісні зміни у роботі електростанції вимагали ефективного управління новим енергетичним обладнанням, а також різко зросли вимоги до надійності і стабільності роботи обладнання. Це стало поштовхом для створення спеціалізованих електронно-обчислювальних машин для блоків електростанції. Працівниками Центрального науково-дослідного інституту комплексної автоматизації у співдружності зі спеціалістами Харківського відділення інституту «Теплоелектропроект» вперше в СРСР була розроблена і впроваджена в 1966 році на блоці №6 Зміївської ДРЕС керована обчислювальна машина «Комплекс-2». На неї були покладені функції контролю і управління блоком в усіх режимах.
Харківська енергосистема в ті роки характеризується швидким нарощуванням енергетичних потужностей. Зміївська ДРЕС в 1965 році давала майже три чверті усієї електроенергії, виробленої в енергосистемі, чим значно підвищила техніко-економічні показники роботи енергосистеми в цілому.
За успішне освоєння роботи унікального обладнання Зміївська ДРЕС в 1964 році отримала назву «Маяк енергетики», її колектив був удостоєний диплома першого ступеня ВДНГ СРСР, 10 її працівників були нагороджені медалями виставки.
15 вересня 1966 року за виконання завдань семирічного плану по виробництву електричної енергії, освоєння нових електричних потужностей і досягнення високих техніко-економічних показників Зміївська ДРЕС нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора, а в 1967 році їй присвоєно ім’я видатного енергетика Гліба Максиміліановича Кржижанівського.
У 1966-1967 роках розпочато будівництво другої черги Зміївської ДРЕС у складі 4 енергоблоків потужністю по 300 МВт, оснащених прямоточними котлами в двокорпусному виконанні ТПП-210, турбінами К-300-240, електрогенераторами ТГВ-300 і силовими трансформаторами потужністю 400 МВ-А.
30 вересня 1967 року було запущений перший енергоблок другої черги – станційний №7. Почався новий етап освоєння енергоблоків з прямоточними котлами великої паропродуктивності. Для їх надійної роботи необхідна була знесолена вода високої якості. Тому була введена в дію триступенева знесолююча установка хімводоочистки. 12 листопада 1968 року був введений в дію другий енергоблок потужністю 300 МВт – станційний №8.
В 20-х роках минулого століття, після першої світової війни була створена Міжнародна енергетична організація з метою узагальнення досягнень у галузі енергетики, розробки нових, найбільш раціональних напрямків у світовій технічній політиці – Світова енергетична конференція (МІРЕК), яка об’єднує найбільше число національних організацій і відомих фахівців, які займаються різнобічною енергетичною тематикою. Під час сьомого конгресу МІРЕК, що відбувся у 1968 році в Москві, враховуючи заслуги колективу Зміївської ДРЕС в освоєні енергоблоків 200-300 МВт на електростанції було проведене виїзне засідання цієї міжнародної організації.
Вперше в Радянському Союзі на Зміївській ДРЕС за один рік було введено в експлуатацію 2 енергоблоки потужністю по 300 МВт на твердому паливі раніше строку на рік.
27 червня 1969 року було поставлено під промислове навантаження третій енергоблок потужністю 300МВт (станційний №9), а 21 грудня 1969 року включено в мережу енергоблок потужністю 300 МВт (станційний №10). Зміївська ДРЕС досягла проектної потужності 2400 МВт і стала найбільшою електростанцією в Європі.
31 жовтня 1972 року електростанція виробила перші 100 млрд. кВт. год. електроенергії. В грудні 1974 року на електростанції введено в експлуатацію перша черга автоматизованої ситами керування (АСК). Для захисту навколишнього середовища від забруднення твердими викидами в 1977-1980 роках на енергоблоках другої черги була виконана заміна електрофільтрів ПГД-4-50 на УГ-2-3-53, після чого значно зменшились викиди твердих частинок в атмосферу.
22 лютого 1979 року вироблена 200 млрд. кВт. год. електроенергії.
У серпні 1985 року було вироблено 300 млрд. кВт. год. електричної енергії з початку пуску станції. 4 жовтня 1985 року колективом Зміївської ДРЕС було достроково виконане завдання одинадцятої п’ятирічки з виробництва електричної енергії.
У лютому 1991 року в зв’язку з погіршенням якості твердого палива (надходження на станцію в якості добавки до АШ шламу та промпродукту мокрого збагачення) енергоблоки Зміївської ДРЕС перемарковані в 175 МВт і 275 МВт зі зниженням встановленої потужності на 25 МВт нижче проектної по кожному блоку. Встановлена потужність станції склала 2150 МВт. У березні 1992 року було вироблено 400 млрд. кВт. год. електроенергії.
У 1995 році почалася реорганізація енергетичної галузі. 1 квітня 1995 року Наказом Міненерго України Зміївська ДРЕС була виведена зі складу ВЕО «Харківенерго» і передана до сформованої Державної акціонерної енергетичної компанії «Центренерго», куди увійшли також Вуглегірська та Трипільська ДРЕС.
На протязі 1996 року було погоджено технічне завдання та техніко-економічна пропозиція на реконструкцію енергоблоку 275 МВт станційний №8, а вже 25 квітня 1997 року підписаний Договір між ДАЕК «Центренерго» і Консорціумом «Заміщення ЧАЕС – Зміївська ДРЕС» на його реконструкцію. В липні 1997 року затверджено ТЕО (техніко-економічне обгрунтування) на реконструкцію блоку №8, розроблене інститутом «Енергоперспектива». 17 березня 1998 року ДАЕК «Центренерго» Зміївска ДРЕС перейменована в ВАТ «Державна енергогенеруюча компанія».
У зв’язку з вступом в силу Договору між ДАЕК «Центренерго» і Консорціумом «Заміщення ЧАЕС – Зміївська ДРЕС», 16 січня 1999 року на технічній нараді при першому заступнику Міністра енергетики України С.Ф. Єрмілову було прийняте рішення про виведення блоку №8 на реконструкцію.
11 травня 2000 року розпочате демонтування обладнання блоку №8, а 8 грудня 2000 року вже розпочатий монтаж нового обладнання.
З 15 по 18 вересня 2003 року на Зміївській ТЕС відбулася міжнародна науково-технічна конференція «Удосконалення турбоустановок методами математичного і фізичного моделювання», участь у якій приймали і спеціалісти Зміївської ТЕС з опублікуванням наукових матеріалів з проблем експлуатації, ремонту та реконструкції турбоустановок.
22 грудня 2003 року з нагоди завершення робіт по реконструкції енергоблоку №8, Зміївську ТЕС відвідав Міністр палива та енергетики України Єрмілов С.Ф., який дав позитивну оцінку роботі колективів Зміївської ТЕС та підрядних організацій, які виконували реконструкцію.
З 1 липня 2005 року на підставі рішення державної комісії енергоблок №8 введений в комерційну експлуатацію. Проект реконструкції енергоблоку №8 Зміївської ТЕС був пілотним, з використанням прогресивних технологій спалювання вітчизняного низькосортного вугілля, аналогів яким немає в Україні. У реалізації проекту поряд з провідними західноєвропейськими фірмами Консорціуму брали участь вітчизняні товаровиробники, зокрема Харківське Центральне Конструкторське Бюро, ВАТ «Турбоатом», «Електроважмаш» тощо. Реконструкція дозволила підвищити потужність блоку на 50 МВт, що призвело до зростання щорічного прибутку за рахунок додатково виробленої електроенергії та економії органічного палива (вугілля, газ, мазут), а також забезпечило надійну роботу енергоблоку протягом вже 9-ти років. Після реконструкції, при роботі на вугіллі з виходом летких речовин більш ніж 6% та навантаженні блоку від 70% до 100%, відпала необхідність у підсвічуванні газом або мазутом, що складає економію газу близько 40-60 млн. м3 /рік. Зменшені викиди твердих частинок в атмосферу в 20 разів. Відпуск електроенергії від енергоблоку збільшено в середньому на 500 млн. кВт. год. на рік. Підвищено надійність та маневреність роботи обладнання, збільшено діапазон регулювання навантаження енергоблоку (140-325 МВт). На сьогодні енергоблок №8 є найбільш економічним на Зміївській ДРЕС і маневреним серед енергоблоків другої черги.
В серпні 2005 року змонтована друга ступінь очищення стічних вод електростанції від нафтопродуктів, що дозволило зменшити концентрацію нафтопродуктів у скидних водах ТЕС в 1,5-2 рази.
1 вересня 2005 року введений в експлуатацію механізований шнековий пробовідбірник UNI-SAMPLER для відбору проб вугілля, що надходить на станцію. Це значно полегшило працю персоналу претензійної групи ПТЦ та зменшило похибку випробування якості вугілля, що дало економічний ефект при розрахунку за поставлене вугілля в частині визначення його достовірної якості.
9 лютого 2006 року Зміївська ТЕС виробила з початку експлуатації 500 млрд. кВт. год. електроенергії, що стало ще однією визначною сторінкою в історії станції, ще однією трудовою перемогою колективу енергетиків.
Сьогодні ВАТ «Центренерго» та Зміївської ТЕС готуються до подальшої реконструкції, реалізації другого етапу реконструкції восьмого енергоблоку та реконструкції ще одного блоку 275 МВт і одного блоку 175 МВт. На 2012-2014 роки заплановано реконструкцію енергоблоку №1 із спорудженням обладнання сіркоочищення.
Реалізовуючи ці проекти, буде подовжено строк експлуатації обладнання ТЕС, а це значить, що Зміївська ТЕС і в майбутньому утримуватиме статус одного з провідних підприємств енергетичної галузі України, зробить вагоміший внесок у соціально-економічний розвиток Зміївського району, Харківщини та України в цілому.

 

Матеріали надані
профспілковим комітетом
Зміївської ТЕС

 

 

 


Качественные услуги от лучшего хостинг-провадера. Выбирайтехостингпо доступным ценам Продвижение сайтов в поисковых системахраскрутка сайтапо доступным ценам. Профессиональная разработка сайта от компании “Turbo-S”. Быстрое и качественноесоздание сайтов.